Nagłówek Bunito

PROBLEM - HALLUKSY

Paluch koślawy (łac. hallux valgus) to deformacyjna zmiana w obrębie pierwszego promienia stopy. Osłabienie aparatu więzadłowego i mięśni krótkich stopy, w połączeniu z płaskostopiem poprzecznym, prowadzi do rotacji i szpotawego ustawienia (I) kości śródstopia oraz koślawego odchylenia palucha w kierunku palców pozostałych. Jest chorobą postępującą i w zależności od stopnia zaawansowania zmian, wymaga różnych sposobów terapii.

1. Objawy:

 • deformacyjne ustawienie palucha i poszerzenie konturu stopy
 • młoteczkowate ustawienie pozostałych palców stopy
 • ból w okolicy głowy (I) kości śródstopia (stan zapalny kaletki maziowej)
 • utrudnione chodzenie
 • uczucie pieczenia pod głowami kości śródstopia

  2. Przyczyny powstawania halluksów:

 • płaskostopie poprzeczne
 • osłabienie aparatu więzadłowego stopy
 • obciążenie genetyczne
 • nieprawidłowa higiena stóp (zły dobór obuwia)
 • choroby układowe (np. Rzs)
 • stopa egipska (dominacja (I) promienia stopy)
  (paluch jest zdecydowanie dłuższy od palców pozostałych)

 • Stopa z haluksem
  Linia oddzielająca sekcje

  WIDOK ZDEFORMOWANEJ STOPY OD DOŁU

  Widok zdeformowanej stopy od spodu
  Linia oddzielająca sekcje
  Anatomia i charakterystyka zmian stopy
  Linia oddzielająca sekcje

  HALLUX VALGUS - ZESPÓŁ ZMIAN DEFORMACYJNYCH

  Budowa stopy z haluksem

  Paluch koślawy (łac. hallux vlgus) potocznie zwany halluksem, to zmiana deformacyjna stopy, obejmująca kości śródstopia i palców, a w szczególności struktury (1) promienia stopy.

  Przyczyną powstawania halluksów jest osłabienie struktur więzadłowych i krótkich mięśni w obrębie stopy. Nie bez wpływu pozostają także czynniki obciążenia genetycznego i niewłaściwej higieny stóp, w tym nieprawidłowy dobór obuwia. Bezpośrednią przyczyną powstania zmian deformacyjnych pozostaje płaskostopie poprzeczne, czyli poszerzenie konturu poprzecznego stopy z obniżeniem sklepienia oraz rozciągnięcie mięśni krótkich i więzadeł.

  Nie korygowane płaskostopie wymusza zmiany w konstrukcji kostnej stopy. Dochodzi do rotacji i odchylenia (1) kości śródstopia. Wynikiem tego jest upośledzenie funkcji mięśni (mięsień zginacz długi palucha zostaje skrócony i osłabiony, przez patologiczną zmianę przebiegu ścięgna) oraz patologiczne wygięcie palucha w kierunku pozostałych palców.

  Utrzymanie takiego położenia kości powoduje reakcję ze strony struktur stawowych, czego najbardziej powszechnym objawem jest stan zapalny kaletki maziowej. Stan zapalny odpowiada za dolegliwości bólowe, obrzęk, zaczerwienienie i tkliwość w obrębie stawu śródstopno - palcowego (1).

  Ponieważ halluksy to zmiana postępująca, deformacja palucha pogłębia się, wywierając wpływ na pozostałe palce stopy, które ustawiając się w zgięciu, przyjmują postać młoteczkowatą. Dodatkowym objawem jest uczucie pieczenia w okolicy głów kości śródstopia (2-5) (po stronie podeszwowej).

  Ponieważ struktury szkieletowe połączone są ze sobą tzw. łańcuchem biomechanicznym, nieprawidłowe ustawienie struktur stopy wpływa na upośledzenie funkcji chodu; wywołuje także dodatkowe dolegliwości ze strony stawów kolanowych, biodrowych i dolnego odcinka kręgosłupa. Są to tak zwane objawy kompensacyjne.

  Halluksy to nie tylko skrzywienie palucha, ale zespół zmian deformacyjnych, obejmujący niemal wszystkie struktury stopy.

  Widok od spodu stopy z haluksem
  Przyblizenie budowy stopy z haluksem
  Umiejscowienie dolnego odcinka kregoslupa